2nd North Olympus Trail Vrontou 2017 – Υγειονομική Κάλυψη από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Κατερίνης
Κλίκ για μεγέθυνση
2nd North Olympus Trail Vrontou 2017 – Υγειονομική Κάλυψη από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Κατερίνης2nd North Olympus Trail Vrontou 2017 – Υγειονομική Κάλυψη από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Κατερίνης2nd North Olympus Trail Vrontou 2017 – Υγειονομική Κάλυψη από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Κατερίνης

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 4 Ιουνίου, ο 2ος  North Olympus Trail Vrontou 2017 (ΝΟΤ Vrontou) που διοργανώθηκε από τον Ορειβατικό Σύλλογο Βροντούς Πιερίας,  την υποστήριξη  της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας και του Δήμου Δίου Ολύμπου.

Στόχος του αγώνα ήταν η προβολή και ανάδειξη της βορειοδυτικής πλευράς του Ολύμπου. Ο αγώνας ήταν ορεινός δρόμος μήκους 20 περίπου χιλιομέτρων από τα οποία τα 18Km είναι σε μονοπάτια και τα 2Km σε δασικούς δρόμους και άσφαλτο.

Η ώρα εκκίνησης του αγώνα ήταν 9 π.μ. με αφετηρία και τερματισμό τα γραφεία του Ορειβατικού Συλλόγου Βροντούς, στη θέση Άγιοι Απόστολοι. Το υψόμετρο που κινήθηκε η διαδρομή ήταν από 320m. έως 1.540m..

Ταυτόχρονα με τον βασικό αγώνα του North Olympus Trail Vrontou, πραγματοποιήθηκε φέτος για πρώτη φορά και ο αγώνας «Το μονοπάτι της Αγίας Κόρης», μήκους περίπου 6Km. Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στη μνήμη της Αγίας Κόρης, που σύμφωνα με την τοπική παράδοση ήταν μια όμορφη κοπέλα από την περιοχή των Ιωαννίνων,  που στην προσπάθεια της να γλιτώσει από το χαρέμι του Αλή Πασά, κατέφυγε στην περιοχή της Παλιάς Βροντούς, στο βάθος ενός πυκνού φαραγγιού, κρατώντας την εικόνα της Παναγίας. Εκεί, στο βάθος της ρεματιάς, πέθανε από το κρύο και την ασιτία και οι κάτοικοι έκτισαν στη μνήμη της ένα εκκλησάκι γιατί δίπλα στο άψυχο κορμί της ανέβλυζε αγίασμα και καθώς κανένας δεν γνώριζε το όνομά της, την ονόμασαν «Αγία Κόρη».

Η διαδρομή είχε ως εκκίνηση και τερματισμό τα γραφεία του Ε.Ο.Σ. Βροντούς, στη θέση Αγ. Απόστολοι. Το ελάχιστο υψόμετρο της διαδρομής ήταν 280m. και το μέγιστο 600m.

Η διαδρομή, μέτριας δυσκολίας, κινήθηκε σε όλων των ειδών τερέν όπως μονοπάτια, χωματόδρομο και άσφαλτο και ένωνε τα δυο μεγάλα ρέματα του βορειοανατολικού Ολύμπου, αυτό της Αγ. Τριάδας και της Αγ. Κόρης.

Οι συμμετέχοντες ξεπέρασαν τους 230 αθλητές στον αγώνα των 20Km και τους 120 στον αγώνα των 6Km, προερχόμενοι από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Οι αθλητές, σε μια ηλιόλουστη ημέρα, μέσα από τον αθλητισμό, απήλαυσαν τα άγρια μονοπάτια και την μοναδική ομορφιά του Βόρειου Ολύμπου.

Δυναμική ήταν η παρουσία του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Κατερίνης, το οποίο κατόπιν πρόσκλησης, ανέλαβε για δεύτερη χρονιά  την υγειονομική-διασωστική κάλυψη της διοργάνωσης. Με σταθερές ομάδες, κατανεμημένες κατά μήκος της διαδρομής και με πλήρη υγειονομικό σταθμό στον τερματισμό, παρείχε αίσθημα ασφάλειας στους αθλητές, αντιμετωπίζοντας με επαγγελματισμό τα περιστατικά που προέκυψαν.

© Copyright 2024 Τομέας Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού